image

PeyamaKurd - Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Efrin'e, Cerablus'a, El-Bab'a girdik. Şimdi de Fırat'ın doğusuna gireceğiz. Biz bunu Rusya ile ABD ile paylaştık" sözlerini kullandı.

Erdoğan, Bursa Şehir Hastanesi ve İstanbul-İzmir Otoyolu ortak açılış töreninde konuştu. Rojava (Fırat’ın doğusu) gireceklerini dile getiren Erdoğan törende yaptığı konuşmada, “Suriye'deki tehditlerden ülkemizi korurken, Efrin’e girmeyin diye bize gözdağı vermeye çalıştı. Biz Efrin'e girdik, Cerablus'a girdik. Şimdi de Fırat'ın doğusuna gireceğiz Biz bunu Rusya ve Amerika ile paylaştık. Kılıçdaroğlu S-400 sürecinde alenen karşı tarafın yanındaydı. Taciz atışları devam ederken biz sessiz kalamayız. Biz bir yere kadar sabır ederiz. O sabrın sonu var” ifadelerine yer verdi.

Erdoğan konuşmalarında, “Suriye'den Doğu Akdeniz'e ülkemizin hakkını korumak için gece gündüz mücadeleye devam edeceğiz” dedi.

Öte yandan konuşmalarının devamında ise şunlara yer verdi, “Biz ülkemizin ve milletimizin hak, hukuk ve geleceğini düşünüyoruz. 2013'ten bugüne kadar Türkiye'nin yaşadığı meseleler herhangi bir ülkenin başına gelse düştükleri yerden kalkamazlardı. Biz Allah'ın yardımı milletimizin desteği ile bunların süresinden geliyoruz. Pençe 1'i, Pençe 2'yi takip ediyorsunuz değil mi? Birer birer yok ediyoruz.”