image

PeyamaKurd - BM’in müdahale etmemesi durumunda Kandil gibi Mahmur kampını da vuracaklarını dile getiren Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Mahmur kampında Kandil’de olduğu gibi teröristler yetişiyor. Mahmur kampını da vurabiliriz. BM bu konuda gereğini yapmazsa biz yaparız” vurgusunu dile getirdi.

Kanal D ve CNN Türk ortak yayınında gündeme ilişkin soruları yanıtlayarak değerlendirmelerde bulunan Erdoğan, "Türkiye Kandil'e operasyon gerçekleştirecek mi?" sorusuna, “Olayın tabii iki boyutu var. Kandil var, Sincar var. Bizim şu anda eğer Irak'tan Türkiye'ye herhangi bir tehdit olursa ki zaman zaman oluyor. Tabii burada Bağdat yönetimiyle de bu konuyu süratle görüşürüz. Bağdat yönetimi 'ben bu işi çözerim' dediği takdirde ne ala. Ama Bağdat yönetimi 'çözemem' dediği takdirde kimseden icazet almayız, Sincar'ı da Kandil'i de vururuz. Hatta hatta, bunu ilk defa dillendiriyorum Mahmur. Mahmur çok önemli. Birleşmiş Milletler şöyle demiş, böyle demiş. Birleşmiş Milletler'in Mahmur meselesini de halletmesi lazım çünkü Mahmur'da terörist yetiştiriliyor. Orası bir kuluçka yuvasıdır. Şimdi de Guterres ile konuşuruz. Birisi gelsin bu işi çözsün. Çözdünüz çözdünüz, çözmediğiniz takdirde gereğini yaparız. Burası çünkü kuluçka yuvası. Kandil nereden besleniyor zannediyorsunuz, Mahmur'dan besleniyor. Bunları yutmayalım. Sincar, küçük bir Kandil'dir aslında” şeklinde konuştu.

Son günlerde ABD ve Türkiye arasında yapılan Menbic görüşmesine ilişkin, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun ABD'li mevkidaşı Mike Pompeo ile Menbiç için ortak yol haritasını onaylaması sonrasında sürecin ne aşamada olduğu ve bu noktada ABD'ye yeniden güvenilip güvenilmeyeceğine ilişkin soruya karşılık ise Erdoğan, bu konuda bir zamanlamanın bulunduğunu ifade etti.

Erdoğan, Menbic konusunda şunları dile getirdi, “Bu 'timing' (zamanlama) içerisinde Pompeo bu işte çok daha iddialı görünüyor. Eski ABD Başkanı Barack Obama bize verdiği sözleri tutmadı, Menbiç'e terör örgütü PYD/YPG'nin sokuldu. Bu bölgenin yüzde 90-95 Arap bölgesi ama Araplar oradan çıkarılıp terör örgütleri sokuldu. Ama şimdi Pompeo ile bu iş daha farklı bir yere geldi. O kabul gösteriyor ve bunlar Fırat'ın doğusuna çıkarılacak diyorlar. Şimdi sözünde inşallah durursa ki Mevlüt Bey'in (Çavuşoğlu) de bana söylediği şey çok samimi bir görüntü verdiği, 'duracak' diyor. İnşallah durursa o zaman Münbiç sorununu çok daha hızla halletme imkanı doğmuş olur.”