image

PeyamaKurd - Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı sonrası basına yaptığı açıklamada, Irak’ta son günlerde artan Kovid-19 vakalarıyla ilgili de değerlendirmelerde bulunarak, “Irak'a bir yardım paketini yarın yola çıkarıyoruz. Türkiye bu tavrıyla bir kez daha komşularının, dostlarının yanında olduğunu göstermiş olacaktır” sözlerine yer verdi. 

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki toplantı sonrası Erdoğan, Kovid-19 salgını ile ilgili alınan tedbirleri açıkladı. 

Erdoğan, yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele kapsamında alınan önlemlerle ilgili şunları dile getirdi: 

“Amacımız vaka sayısını da vefat sayısını da sıfıra en yakın veya sıfır noktasına çekebilmektir. Ülkemizi risk grubundan uzaklaştırmakta kararlıyız. Normalleşme takvimi çerçevesinde birkaç alan dışında tüm sektörlerde hizmet ve üretimin önünü açtık. Salgın sürecinde her kesimi verdiğimiz desteklerle ayakta tuttuk. 

Devletimizin tüm imkanlarını milletimizin emrine vermiş bulunuyoruz. Böylece içinden geçtiğimiz olağanüstü dönemin sıkıntılarını herkes için en aza indirmeye çalıştık. Faaliyetlerine ara veren işletmeler peyderpey yeniden çalışmaya başladı. Ekonomik faaliyetlerde adım adım Mart ayındaki seviyelere yaklaşıldığını görüyoruz. Bu vesileyle önümüzdeki günlerde devreye alacağımız bazı hususları sizlerle paylaşmak istiyorum.” 

“Irak’a yardım paketi yarın yola çıkacak” 

Irak’ta son günlerde artan Kovid-19 vakalarıyla ilgili de değerlendirmelerde bulunan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: 

“Son dönemde Koronavirüs salgınından en çok etkilenen ülkelerden biri de komşumuz Irak. Irak'ta yaşayan Türkmenler başta olmak üzere, Irak'a bir yardım paketini yarın yola çıkarıyoruz. Türkiye bu tavrıyla bir kez daha komşularının, dostlarının yanında olduğunu göstermiş olacaktır. 

Sadece bizim salgınla mücadeleyi başarıya ulaştırmamız yetmiyor. Yakın çevremizden başlayarak güçlü sosyal ekonomik ticari ilişkilerimizin olduğu ülkelerin de aynı başarıyı yakalaması gerekiyor.”