image

PeyamaKurd - NATO'ya üye olma süreci ile ilgili Erdoğan'ın açıklamasına Finlandiye ve İsveç'ten yanıt geldi. 

Türkiye Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliğiyle ilgili yaptığı açıklamalara her iki ülkeden de açıklama yapıldı.

Erdoğan'ın iki ülkenin üyeliğine olumsuz baktıkları yönündeki açıklamasına yanıt veren İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde, Ankara'dan kendilerine gelen bir şey olmadığını dile getirdi.

"Çok iyi ve yapıcı bir ilişkimiz var ama bişi demediler"

İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde açıklamalarında, "Önceki gün Türk mevkidaşımla görüştük. Birkaç hafta önce de İsveç'in olası NATO üyeliğiyle uzun bir görüşme yaptık" diyerek şu sözleri kullandı:

"Çok iyi ve yapıcı bir ilişkimiz var ama bize buna benzer bir şey söylemediler. Ne NATO elçisi ne de 30 ülkeden biri bize buna benzer bir şey sunmadı. Eğer NATO üyeliğine başvurursak konuşma imkanımız olacağını düşünüyorum."

Ayrıca Bakan Linde, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'yla haftasonu Berlin'de yapılacak gayrı resmi NATO toplantısında görüşme imkanı bulacağını da vurguladı.

Öte yandan açıklamada bulunan Finlandiya Adalet Bakanı Anna-Maja Henriksson ise Erdoğan'ın sözlerinin sürpriz olmadığını dile getirdi.