image

PeyamaKurd- Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip  Erdoğan, TRT’de “Cumhurbaşkanı Özel Yayın” programında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Erdoğan,  “AK Parti’nin bu süreci ilk kongreleriyle beraber geçirdiğini, il kongrelerini aynı zamanda seçim mitingleri halinde geçirdiklerini, bir taraftan kapalı spor salonlarının dışında açık alanda konuşmalar, daha sonra da kapalı spor salonları içinde kongreleri yaptıklarını” ifade etti.

“Diyarbakır ve Urfa’da öndeyiz”

Erdoğan, Günedoğu’daki oy dağılımını anlatırken şu ifadeleri kullandı, “Kürt annelerini bu şekilde ağlatan bu PKK terör örgütü, bu HDP nasıl oluyor da hâlâ oy alıyor, anlamakta zorlanıyorum. Ben şu anda devranın değiştiğini düşünüyorum. Van, Diyarbakır mitingleri muhteşemdi. Şanlıurfa, Gaziantep muhteşemdi. Şanlıurfa ve Diyarbakır’da açık ara öndeyiz. İnşallah bu defa Diyarbakır’da farklı bir netice ortaya koyacak diye inanıyorum. Mardin de inşallah öyle olacak diye inanıyorum”

Biz hakkımızın dışında bir şey istemiyoruz. Koalisyon güçleriyle ilgili de Fransa, İngiltere ve Almanya burada Türkiye’nin haklılığını görmeleri ve hakkımızı teslim etmeleri lazım. Biz eğilip bükülmeyiz. Buradan tehdit yiyen bizdik.

“Kürt koridoru değil”

Sayın Macron’un laflarına binaen dedim ki; Cezayir’de ne kadar kaldınız, siz bunu söyleyin sonra bizim işimize bakarız. Biz orada işimiz bitene kadar kalacağız. Biz orada katliama gitmedik, ama siz Cezayir’de katliama gittiniz. Biz sadece terör örgütleriyle uğraşıyoruz. Suriye’nin kuzeyinde koridor oluşturarak Türkiye’yi kuşatma altına almak istediler. Bu Kürt koridoru değil, terör koridoru, biz yaptığımız operasyonla onu kaldırdık ve asla taviz vermeyeceğiz.”