image

PeyamaKurd - Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, parlamentoda yeni bir düzenlemeden geçirileceği iddia edilen sosyal medya hakkında önemli açıklamalar yaptı.

Erdoğan, sosyal medyanın demokrasi, barış ve milli güvenliği tehdit ettiğini savunarak kendilerinin “Diğer stratejik meselelerde olduğu gibi medya ve iletişim konusunda da kendi göbeğimizi kendimiz kesmeliyiz” dedi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nın ev sahipliği yaptığı, Türk Konseyi Medya Forumu’na video mesaj gönderen Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

"Yaşadığımız acı tecrübeler ışığında, şu gerçeği artık hepimiz açık ve net bir şekilde görebiliyoruz. Nasıl savunma sanayi ve askeri konularda tamamen yabancılara bel bağlamıyorsak, iletişim meselesini de başkalarına havale edemeyiz. Oryantalist bakış açısıyla sürekli bizlere insan hakları, demokrasi ve özgürlük dersi verenlerin, vicdan ve meslek ahlakına güvenemeyiz. Diğer stratejik meselelerde olduğu gibi medya ve iletişim konusunda da kendi göbeğimizi kendimiz kesmeliyiz."

Altun: Fonlanan medyanın 5. kol faaliyetine izin vermeyeceğiz!

Öte yandan Forum’da konuşan Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, sosyal medyanın dışında, bazı medya kuruluşlarını işaret ederek şu ifadeleri kullandı:

“Açıkça ifade etmek gerekirse, biz yalan endüstrisiyle, dezenformasyonla mücadeleyi, ulusal güvenliğimizin bir mütemmim cüzü olarak görüyoruz ve tüm adımlarımızı bu perspektifle atıyoruz. Öte yandan dezenformasyonun yalnızca sosyal medya mecralarında değil, aynı zamanda geleneksel medya mecralarında da olduğunu görüyoruz. Buralarda da zaman zaman toplumların reflekslerini test eden, fay hatlarını harekete geçirmeyi hedefleyen yayınlar yapabiliyorlar. Burada özellikle bazı yabancı devletlerin fonladığı kuruluşları ve bunların ülkelerimizdeki uzantılarını işaret ediyorum. Bu modern Truva atlarına karşı teyakkuzda olmak, elbirliğiyle bunların zararlı faaliyetlerini durdurmak zorundayız."

Altun devamında bu konuyla ilgili Meclis çatısı altında devam eden çalışmalara dikkat çekerek “Bu doğrultuda Yüce Meclisimizin çatısı altında sürdürülen değerli çalışmaları takdirle karşılıyoruz. Açık ve net bir biçimde vurgulamak istiyoruz ki kimsenin 'basın özgürlüğü' kisvesi altında, ülkemizde 5. kol faaliyeti yürütmesine müsaade etmeyeceğiz” dedi.