image

PeyamaKurd - İsveç Başbakanı Andersson ve Finlandiya Cumhurbaşkanı Niinisto ile bir telefon görüşmesi yapan Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, iki ülke ilişkileri ve İsveç'in NATO'ya üyelik başvurusuna değindi.

Türkiye Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, Erdoğan, İsveç Başbakanı Magdalena Andersson görüşmesinde iki ülke ilişkileri ve İsveç'in NATO'ya üyelik başvurusunu konuştu.

Görüşmede Türkiye'nin NATO'nun açık kapı politikasına bugüne kadar hep tam destek verdiğini dile getiren Erdoğan, ittifak içinde hem üye ülkelerin güvenliği hem de kolektif güvenlik açısından dayanışmanın esas bir değer olduğuna vurgu yaptı.

Erdoğan, Türkiye'nin, İsveç'in PKK güdümündeki şahıs ve sözde kuruluşlarla temaslarından rahatsızlık duyduğunu uzun zamandır dikkate getirdiğini belirterek, FETÖ örgütünün İsveç'teki mevcudiyet ve faaliyetlerinin de sürdüğünü ve İsveç'in terör örgütlerine yönelik siyasi, finansal ve silah desteğinin son bulması gerektiğini ifade etti.

Erdoğan: "Somut ve ciddi adımlar atılmasını bekliyoruz"

Ayrıca bu görüşmede Erdoğan, İsveç'in PKK ve bu örgütün Suriye ile Irak'taki uzantıları bakımından Türkiye'nin kaygılarını paylaştığını ortaya koyan somut ve ciddi adımlar atmasını beklediklerini de vurguladı.

Açıklamanın devamında ise Erdoğan, Suriye'den Türkiye'ye yönelik terörist tehdit yüzünden gerçekleştirmek zorunda kaldıkları Barış Pınarı Harekâtı sonrasında savunma sanayii alanında İsveç'in Türkiye'ye uyguladığı kısıtlamaların da kaldırılması gerektiğini belirtti.