image

PeyamaKurd - Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsrail-Türkiye ilişkileri hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Cuma namazı çıkışı gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, İsrail ile ilişkilerin daha iyi bir yere taşınmasını arzu ettiğini belirtti.

İsrail ile istihbarat noktasında ilişkilerinin kesilmediğini dile getiren Erdoğan, “Burada en tepe noktadaki kişilerle bazı sıkıntılar yaşıyoruz. İsrail'in Filistin topraklarına yönelik takındığı tavırları kabul etmemiz mümkün değil. Bu bizim İsrail ile ayrıştığımız noktadır” dedi.

Erdoğan bu açıklamalarının ardından, “Yoksa gönlümüz arzu eder ki onlarla da münasebetlerimizi daha iyi bir noktaya taşıyalım" ifadesini kullandı.

İsrail yönetimiyle sıkıntıların yaşandığı fakat istihbari ilişkilerin sürdürüldüğüne dikkat çeken Erdoğan, “İsrail'in bir de Filistin politikası adeta bizim kırmızı noktamızdır. İsrail'in Filistin politikalarını kabul etmemiz mümkün değil. Onun oradaki acımasız davranışları ve Filistin topraklarına yönelik takındığı tavırları kabul etmemiz mümkün değil” açıklamasında bulundu.