image

PeyamaKurd- Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rojava sınırında oluşturulan güvenli bölgeye Türkiye’de bulunan 1 Milyon Suriyeli sığınmacıyı yerleştirmeyi planladıklarını söyledi.

Partisinin il başkanları toplantısında konuşan Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan,  “Hedefimiz Suriyeli kardeşlerimizden en az 1 milyonunu 450 kilometrelik sınır hattı boyunca oluşturacağımız güvenli bölgede iskan etmektir” dedi.

ABD, Türkiye ve Kürt güçler arasında oluşturulan koordiasyon sonucu çerçevesi belirlenmiş bir anlaşma olmasına karşın yeni düşünceler ortaya atan Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bizim istediğimiz güvenli bölge ile muhataplarımızın kafasındaki güvenli bölge arasında milyonlarca fark var. Eylül’ün son haftasına kadar Fırat’ın doğusundaki güvenli bölge oluşumunu kendi istediğimiz şekilde fiilen başlatmak zorundayız. Bunu Amerika ile yapmak hepimizin isteğidir. Ama olmazsa kendi imkânlarımızla buna başlayacağız. Hedefimiz Suriyeli kardeşlerimizden en az 1 milyonunu 450 kilometrelik sınır hattı boyunca oluşturacağımız güvenli bölgede iskan etmektir. Gerekirse dostlarımızdan alacağımız desteklerle bu bölgeyi Suriyeli kardeşlerimiz için yaşanabilir hale getirmektir.”

Erdoğan, İdlib’den yaşanabilecek olası göçle ilgili ise, “Kapıları açmak zorunda kalırız. Bu yükü sadece biz mi çekeceğiz? Misafir ettiğimiz sığınmacıların yükünün paylaşımı konusunda AB başta olmak üzere dünyadan olması gereken desteği alamadık. Almak için bunu yapmak zorunda kalabiliriz” şeklinde konuştu.