image

PeyamaKurd - Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) tutuklu eski HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında “Derhal serbest bırakılmalı” kararına tepki gösterdiği iddia edildi.

Buna göre dün AKP Genel Merkezi’nde düzenlenen MYK toplantısında konuşan Erdoğan, 2016’dan bu yana tutuklu olan Selahattin Demirtaş için hak ihlali kararı veren AİHM’ye, “Kendi adamlarını koruyorlar. Bu karar bizi bağlamaz” dedi.

Kulisten gelen haberlere göre Erdoğan, konuyla ilgili olarak şu ifadelere yer verdi:

“AİHM terörle ilgili Türkiye’den giden her kararı onaylıyor. Daha kendi mahkemelerimizden bir karar çıkmadı. İç hukuk yolları tüketilmeden bu kararı alıyorlar. Türkiye aleyhine hareket ediliyor. Kendi adamlarını koruyorlar. Bu karar bizi bağlamaz.”

“AİHM, Türkiye’ye tazminat cezası da verdi”

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Büyük Dairesi, dün verdiği kararla 4 Kasım 2016’dan bu yana Edirne F Tipi Cezaevi’nde tutuklu olan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş "Derhal tahliye edilmesini” istedi.

AİHM’nin bu son kararıyla beraber Selahattin Demirtaş'ın serbest bırakılmasını içeren dava kesinleşmiş oldu.

Öte yandan mahkeme, Türkiye’nin 3 bin 500 avro maddi, 25 bin avro manevi tazminat ve 31 bin 900 avro masraf ödemesi yapmasına karar verdi.