image

PeyamaKurd - John Bolton'a randevu vermeyi reddettiği dile getiren Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, bunun ABD Başkanı Donald Trump'ın Suriye'den çekilme planlarının YPG lehine değişiklik göstermesinden kaynaklandığını ifade etti.

Sosyal medya hesabında paylaşımda bulunan Bloomberg News'un Beyaz Saray muhabiri Jennifer Jacobs,  Erdoğan’ın, Bolton’la görüşmeyi reddettiğini dile getirdi.

Paylaşımda, “Erdoğan'ın görüşmeyi reddettiği Bolton, Ankara'dan ayrılıyor” haberlerine atfen, "Bolton'ın muhatabı İbrahim Kalın'dır. Gerekli olsa görüşecektik ama gerekli olmadı, bir tepki olarak değerlendirmemek gerekir" ifadesi yer aldı.

Erdoğan'ın Bolton'la görüşmeyi reddettiğini açıklayan Bloomberg News'un Beyaz Saray muhabiri Jennifer Jacobs, "ABD'nin Suriye'den çekilmesiyle ilgili şartlardaki değişimden rahatsız olarak Trump'ın danışmanı Bolton'la görüşmeyi reddetti" sözlerini paylaştı.

Öte yandan Jacobs, YPG'nin omurgasını oluşturduğu DSG'nin ABD'nin çekilmesinin ardından Suriye'de anahtar rol oynamasına yönelik Amerikan planlarına Erdoğan'ın çok öfkelendiği ve çok sert eleştiriler getirdiğini vurguladı.