image

PeyamaKurd - Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Afrika ülkesi Angola'ya hareketinden önce basın mensuplarına açıklama yaptı.

Erdoğan, ABD’ye ödemesi yapılan fakat S-400 sorununun ardından sekteye uğrayan ve alınamayan F-35 savaş uçakları hakkında “F-35'ler için ödediğimiz parayı almamız gerekiyor. Neticede ortada ödenmiş bir para var” dedi.

ABD'nin Türkiye'ye F-16 teklifi olduğunu söyleyen Erdoğan, konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı:

“(F-16 teklifi) 1 milyar 400 milyon dolar F35'ler için yapmış olduğumuz ödeme söz konusu. Ve bu ödemeler karşısında ABD'nin böyle bir teklifi söz konusu oldu. Biz ülkemizin savunma ihtiyaçları için gerekli adımları atalım dedik. Özellikle savaş uçağı filomuzu her zaman hazır hale getirmeye çalışıyoruz. F-35'ler için ödediğimiz parayı almamız gerekiyor. Neticede ortada ödenmiş bir para var. Bu ödemenin de iadesi çalışmalarını arkadaşlarımız devam ettiriyor.”

Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu'na: Ne yapacağını göreceğiz!

Erdoğan ayrıca, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun bürokratlara yönelik açıklamalarına tepki göstererek, "Bürokrasiyi özellikle seçilmiş hükümete karşı çıkmaya davet etmek vesayet çağrısından başka bir şey değildir. Biz CHP'nin özlemini çektiği vesayet düzeninin defterini çoktan dürdük. Bay Kemal'in heves ettiği vesayet günleri artık geride kaldı. Boş heves. Kılıçdaroğlu'nun kamu görevlilerine yönelik bu tehdidi, siyasi garabetini bir kenara bıraktım, aynı zamanda açıkça bir suçtur. Şimdi bir de tarih veriyor. 'Pazartesiden itibaren bu ülkede memurların vay haline.' Hadi bakalım, göreceğiz. Ne yapacağını göreceğiz. Her şeyden önce, Türkiye vesayeti de, darbe zihniyetini gömeli de çok oldu” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada son dönemdeki usulsüzlük iddialarıyla ilgili bürokratlara seslenmiş ve yasa dışı bir şey yapıyorlarsa bırakmaları çağrısında bulunmuştu:

“Siz Erdoğan ailesinin değil, bu devletin şerefli memurlarısınız. Kamil akla gelmeniz için, Kılıçdaroğlu abinizin, amcanızın bu size son çağrısıdır: 18 Ekim Pazartesi itibarıyla bu düzenin illegal isteklerine verdiğiniz tüm desteğin sorumluluğu size de ait olmaya başlayacaktır. 'Emir almıştım' diyerek bu kirli işlerden sıyrılamazsınız. Size kanun dışı ne yaptırılıyorsa pazartesi itibarıyla durun. Bu illegal paralel sistemlerden elinizi eteğini çekin.”