image

PeyamaKurd - ABD Başkanı Donald Trump'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’a sert eleştirilerde bulunan Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Bolton’ın İsrail’den verdiği mesajı bizim kabullenmemiz, yutmamız mümkün değil.” dedi

Erdoğan Partisinin grup toplantısında Bolton’ın sözlerini eleştirerek, “Bolton’ın İsrail’den verdiği mesajı bizim kabullenmemiz, yutmamız mümkün değil. Bunlar bu ülkede benim Kürt vatandaşım kimdir, PKK, YPG kimdir herhalde tanımıyor. PKK terör örgütü benim Kürt vatandaşlarımızın temsilcisi olamaz. Amerika eğer bunları Kürt kardeşlerimiz olarak değerlendiriyorsa burada çok ciddi bir yanılgı içindeler. Terörist olacak, bunlar Kürt bunlara dokunmayın. Yok öyle bir şey. Teröre yeni bir tarif mi geliştirdiniz. Eğer teröristse gereğini yaparız.”

Rojava’ya operasyon başlatılıyor

 “Kim bu şekilde düşünüyorsa onlar da yanlış içindedir” diye Erdoğan, Fırat’ın doğusuna (Rojava) yapılacak olası operasyonla ilgili olarak, “Menbiç’te uzun süre ABD tarafından oyalandık, hala oyalanıyoruz. Orada önemli mesafe kat etmiş durumdayız. Trump’a memnuniyetsizliği açık bir dille ifade ettim. Kendisinin bu işbirliğini DEAŞ’ın bu bölgedeki varlığıyla ilişkilendirmesiyle ilgili de Türkiye bin ÖSO ile halledebileceğini ilettim” sözlerine yer verdi.

Erdoğan konuşmalarının devamında Kobani’den Türkiye’ye 200 bin Kürt’ün göç ettiğini vurgulayarak şunları ifade etti, “Biz canlarını kurtarmak için gelenlere dinini, meşrebini sormadık, sormayız. Şu anda Kobani’den ülkemize gelen 200 bin Kürt kardeşimizi bu ülkede kim barındırıyor mu? Batı mı barındırıyor. Bunu görmeyeceksin geleceksin Kürtleri öldürmeyin diyeceksin”