image

PeyamaKurd - Suriye konulu 13. Garantörler Toplantısının yapıldığı Kazakistan'ın başkenti Nur Sultan'da, Rusya ve İran arasında ikili teknik görüşmelerle başladı.

Suriye Kürt Ulusal Konseyi’nin (ENKS) Suriye muhalefet heyetindeki temsilcisi Abdulhakim Beşar, katıldığı toplantıya ilişkin açıklamada bulunarak, Birleşmiş Milletler (BM) temsilcisine Beşar Esad yönetimi ve PYD hapishanelerinde tutuklu bulunan Kürtlerle ilgili bir liste vereceklerini ifade etti.

Abdulhakim Beşar, muhalefet heyetinin dosyasında önemli konuların olduğunu belirterek, İdlib’e yönelik saldırıların durması, Esad ve PYD tarafından tutuklanan ve kaybolanlar ile anayasa komitesinin muhalefetin görüşeceği konular olacağını dile getirdi.

Tutuklu Kürtlerle ilgili listeyi BM’nin Suriye Özel Temsilcisi’ne vereceklerini ve sorunun çözümünü isteyeceklerini bildiren Beşar, “Astana görüşmeleri olumlu ancak Cenevre görüşmelerinin yerini tutmuyor. Kürtler her ikisine de katılıyor. Henüz Suriye krizi çözüme hazır değil, çünkü ABD ile Rusya arasındaki anlaşmazlıklar devam ediyor” ifadesini kullandı.

ENKS’li Beşar, Türkiye’nin güvenli bölge oluşturulması talebine de değinerek, “Bizim Kürtler olarak ABD ve Türkiye ile müzakerelerimizin olması lazım. Bu durumda ENKS ve Roj Peşmergeleri o bölgenin bir parçası olarak sürecin ortağı olabilir” sözlerine yer verdi.