image

PeyamaKurd - Suriye Anayasa Komitesi 45 kişilik yazım kurulunun beşinci tur toplantıları, Birleşmiş Milletler (BM) Cenevre Ofisi'nde sürerken Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) Dış İlişkiler Komitesi Üyesi İbrahim Biro, gelişmelerle ilgili konuştu.

İbrahim Biro, K24'e yaptığı değerlendirmede, Şam rejiminin anayasa prensibi doğrultusunda tartışmalara ciddiyetle yaklaşmadığını belirterek, “Rejim, haziran ayında yapılacak başkanlık seçimleri için zamanı boşa harcıyor. Suriye rejimi hiçbir zaman görüşmelere, siyasi çözüme ve yeni bir anayasanın tesisine inanmadı” ifadesini kullandı.

ENKS'li yetkili Biro değerlendirmesinde şunları dile getirdi:

“Suriye için yeni anayasa konusu, hem Astana toplantılarının kararlarından biri hem de 2254 sayılı uluslararası kararın önemli noktalarından biri olduğundan dolayı Rusya, rejimin müzakerelere katılması hususunda baskı yapıyor. Fakat rejim yeni anayasa ve sorunların siyasi çözümü konusunda hiçbir zaman hazır olmadı. Ayrıca siyasi geçiş aşaması başlarsa, bunun kendi sonunun olacağını biliyor."

"Kürt meselesinin müzakerelerle çözülmesinden yanayız"

Suriye muhalefetindeki çelişkilerden de söz eden ENKS Dış İlişkiler Komitesi Üyesi İbrahim Biro, “Türkiye, Suudi Arabistan ve Rusya gibi devletlerin bazı taraflar üzerindeki etkisi var. Bu nedenle bir yıldır muhalefet arasındaki çelişkiler hala çok derin” şeklinde konuştu.

ENKS’nin Suriye muhalefeti içerisindeki konumu hakkında da değerlendirmelerde bulunan Biro, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Muhalefet heyetinde Kürt temsilcilerin sayısı az olmakla beraber, ENKS’nin Anayasa Komitesi ve Müzakere Komitesindeki rolü ve etkisi vardır. Biz ENKS ve Kürt temsilciler olarak, Suriye’deki genel sorunların ve Kürt meselesinin müzakerelerle çözülmesinden yanayız” dedi.