image

PeyamaKurd - Batı Kürdistan’a bağlı Rojava için Avrupa turuna çıkan Suriye Kürt Ulusal Konseyi’den (ENKS) bir heyet, Fransa’da yetkililerle bir görüşme gerçekleştirdi. ENKS heyeti, Rojava için dün Fransa Dışişleri Bakanlığı yetkilileriyle görüştü.

ENKS Dışişleri Komisyonu Başkanı Kamuran Haco yapılan görüşmelerle ilgili olarak Kürdistan ulusal haber kanalına bir açıklamada bulunarak, bir heyetle Fransa Dışişleri Bakanlığı’nın Ortadoğu ve Kuzey Afrika’dan sorumlu yetkilileriyle görüştüklerini ifade etti.

“Kürtlerin haklarını savunacaklar”

Yapılan görüşme ile ilgili olarak konuşan Kamuran Haco, “Toplantıda özellikle Batı Kürdistan’daki sorunlar yanısıra Suriye’deki durumlar da konuşuldu. Fransız yetkililer, bize Kürtler’in hazırlanan Suriye Anayasası’nı yazma Konseyi’nde önemli rol üstlenmesi gerektiğini söylediler” ifadesini kullandı.

ENKS Yetkilisi Haco, Fransız yetkililerin, Suriye’deki Kürtler’in haklarını savunacaklarını tekrarladıklarını da dile getirdi.

Söz konusu yapılan görüşmede Komisyon Başkanı Haco’nun yanı sıra ENKS Başkanı Siud Mele, ENKS Komite Üyesi İbrahim Biro ve Suriye Muhalefeti ile İlişkiler Temsilcisi Hewas Egid katıldı.