image

PeyamaKurd - ABD’nin Suriye’ye yönelik politikasını değiştirdiğini dile getiren Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) Dış İlişkiler Komitesi Üyesi İbrahim Biro, bir televizyon kanalında gündeme dair yaptığı değerlendirmesinde, “Eğer Rusya, ABD’nin bazı taleplerini yerine getirirse ABD de rejimin Rojava’ya girmesine izin verebilir” ifadesini kullandı.

ENKS'li Biro, Rusya’nın İdlib operasyonu için acele ettiğini belirterek, ABD, koalisyon güçleri ve müttefiklerinin sivil insanlar için endişe ettiklerini söyleyerek operasyonu ertelemeye çalıştıklarını vurguladı.

Biro, İdlib operasyonu sırasında insanı felaketlerin yaşayabileceğini belirterek, “ABD DAİŞ’in yenilgiye uğratılmasından sonra silahlı güçlerini Suriye’den çekmeyi planlıyordu. Ama şuan Suriye’deki politikasını değiştirmiş durumda. ABD şuan Suriye krizi için siyasi bir çözüm bulma taraftarıdır.  Ve ABD aynı zamanda İran’ın silahlı güçlerinin de Suriye’den çıkmasını istiyor. DAİŞ de biterse ABD ancak bu şekilde çıkabilir" şeklinde konuştu.