image

PeyamaKurd - ENKS Dış İlişkiler Komitesi Üyesi İbrahim Biro, Uluslararası toplumun ve özellikle ABD ile Avrupa'nın, Suriye'deki duruma karşı sessiz ve rolleri çok zayıf olduğunu dile getirdi.

Bir TV programına katılan Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) Dış İlişkiler Komitesi Üyesi İbrahim Biro, Suriye’nin durumu ve Türkiye'nin olası Rojava operasyonunu ele alarak değerlendirmelerde bulundu.

Biro sözlerine şu şekilde başladı:

“Türkiye, Suriye rejimi ile siyasi açıdan henüz resmi olarak temasa geçmedi, ancak istihbarat açısından da kesinlikle kopmadı. Politik olarak görüşmeler olursa, Suriye'nin tamamı, Suriye muhalefeti ve Kürtler için kötü olacaktır.

Rojava şuan büyük bir tehlikededir. Yapılan pazarlıklar ister Türkiye-ABD olsun, ister Türkiye-Rusya olsun ya Türkiye Rojava’ya girecek ya da rejim geçecek. Bu kötü bir durum ve bunun sorumlusu da Özerk Yönetim’dir. Dolaysıyla PYD ve PKK’dir. Çünkü bölgede alternatif yaratılmasına izin vermediler. Böyle bir imkân vardı, şuan çok zayıf.”

“Türkiye saldırırsa, ABD bir şey yapmaz”

Biro, Türkiye’ye operasyon için bahane verilmemesi için çabaladıklarına vurgu yaparak, “Biz biliyoruz ki Türkiye PKK’yi kendi sınırında istemiyor. PKK’nin hiçbir Kürdistani çabası olmadı, hiçbir Kürdistani taraf da bize yardımcı olmadı. ENKS olarak o bölgede kalmaya ve Türkiye'ye operasyon bahanelerinin verilmemesi için çabaladık” ifadesini kullandı.

Biro, "Türkiye, ABD, Rusya ve Batılı ülkelerin onayı olmadan Rojava’ya operasyon yapabilir mi?" Diye yöneltilen soruya ise şu şekilde cevap verdi:

“ABD memnun değil ama bir şey de yapmıyor. Türkiye saldırırsa, ABD bir şey yapmaz, ekonomik yaptırımlar uygulayabileceklerini söyleyebilir.”

Ayrıca Rusya ve İran’ın pozisyonuna değinen Biro, “Rusya ve İran, Türkiye'nin Rojava’ya geçmesini istemiyor ama Demokratik Suriye Güçleri’nden (DSG)  bu bölgeleri kayıtsız şartsız rejime teslim etmesini istiyorlar” dedi.