image

PeyamaKurd - Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) Rojava’nın Kamışlo vilayetinde Özerk Yönetim ile Şam rejimine bağlı milisler arasında dört gündür devam eden çatışmalara ilişkin açıklama yaptı.

ENKS Başkanı Siud Mela, Rojava’nın Kamışlo kentinde dört gündür süren çatışmaları “Kürt-Arap savaşı” olarak nitelendirerek “Rejimin Rojava’yı Kürtlerin elinden almak ve bölgenin huzurunu bozmak gibi amacı var” şeklinde konuştu.

K24’e konuşan Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) Başkanı Siud Mela çatışmalara ilişkin şu ifadelere yer verdi:

“Şu anda Kamışlo’da Kürtlerle Arapların savaşı yaşanıyor. Asayiş güçleri Kürtlerden, rejime bağlı Ulusal Savunma Güçlerinin (Nizam güçleri) tamamı Araplardan oluşuyor.  Her ne kadar bunların doğrudan rejime göre hareket etmediği söylense de bu milisler Esad’ın destek verdiği Arap zenginleri tarafından oluşturuldu. Bunların parası ve silahları rejim tarafından sağlanıyor. Bunların Rojava’yı Kürtlerin elinden almak ve bölgenin huzurunu bozmak gibi amacı var. Çünkü Rojava Suriye geneline göre biraz daha istikrara kavuşmuştur. Dolayısıyla bu huzuru bozmak istiyorlar.”

Esad rejiminin 10 yıl önce Suriye’de çıkan savaşın aynısını şimdi de Rojava’da çıkarmak istediğini belirten ENKS Başkanı, “Dünya kamuoyuna Kürtleri terörize ederek, barış taleplerini geri çevirmek istiyorlar. Ama biz, Kürtler ile Araplar arasında bir savaşın çıkmasını istemiyoruz” dedi.

“Çatışma, Rusya’nın haberi olmadan gerçekleşmez”

Kamışlo’da meydana gelen çatışmanın Rusya’dan bağımsız yaşanamayacağını belirten Mela sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Çünkü Esad bütün Rojava’yı kontrol etmek istiyor ve bunun için de elinden geleni yapıyor. Bu rejim eskisi gibidir, yani artık kimseyi kabul etmiyor. Rusya ve İran’dan da destek alıyor. Buradaki çatışma Rusya’nın haberi olmadan çıkmaz. Rusya da Kürtlerin zayıflanmasını istiyor. Önce çatışmaların çıkmasına ses çıkarılmıyor, ardından da Kürtlerin alanını daraltarak barışıyormuş gibi araya giriyor.”

“Kürt diyaloğu başarılı olmazsa Esad kazanır”

ENKS Başkanı, PYNK ile devam eden görüşmeler hakkında da açıklama yaparak şu ifadelere yer verdi:

“ENKS ile PYNK arasındaki diyalog kesinlikle başarılı olmalı. Dünyanın tanıyacağı Rojava statüsünü elde edene kadar Kürtler kenetlenmeli.  Daha sonra herkes kendi partisinde kalsın. Önceliğimiz Rojava’nın rejimden korunması olmalı. Yoksa Esad’ın Rojava’nın tamamını kontrol etme arzusu gerçekleşecektir. Halkımız, Kürtlerin birlik olmasını istiyor. Hem Rojava hem de Suriye için önümüzdeki süreçlerin başarılı geçmesi gerekiyor. Bundan dolayı Kürt diyaloğu bir an evvel yeniden başlamalı.”