image

PeyamaKurd - Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), bu yılın işsizlik rakamlarını açıkladı.

Bir önceki yıla göre işsizliğin 0,5 puan azalarak yüzde 13,2 olduğunu belirten TÜİK, işsizliğin en çok olduğu kentler hakkında da bilgi verdi.

TÜİK verilerine göre işsizlik oranı en yüksek bölge %33,5 ile Kürt kentleri olan Mardin, Batman, Şırnak ve Siirt iken en düşük istihdam oranı ise %26,0 ile yine Mardin, Batman, Şırnak, Siirt’te oldu.

TÜİK işsizlikle ilgili olarak yaptığı açıklamada şu bilgileri paylaştı:

“Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2020 yılında bir önceki yıla göre 408 bin kişi azalarak 4 milyon 61 bin kişi oldu. İşsizlik oranı 0,5 puanlık azalış ile %13,2 seviyesinde gerçekleşti. Tarım dışı işsizlik oranı ise 0,7 puanlık azalış ile %15,3 oldu.”

TÜİK işsizlik ve istihdam oranının en düşük ve en yüksek olduğu bölgeleri şu şekilde açıkladı:

“İşsizlik oranı en yüksek bölge %33,5 ile  (Mardin, Batman, Şırnak, Siirt) iken, işsizlik oranı en düşük bölge %6,6 ile (Kastamonu, Çankırı, Sinop) oldu. En yüksek istihdam oranı %50,9 ile (Tekirdağ, Edirne, Kırklareli) Bölgesi'nde gerçekleşti.

En düşük istihdam oranı ise %26,0 ile (Mardin, Batman, Şırnak, Siirt) Bölgesi'nde oldu.

En yüksek işgücüne katılma oranı %55,9 ile (Tekirdağ, Edirne, Kırklareli) Bölgesi'nde gerçekleşti. En düşük işgücüne katılma oranı ise %38,4 ile (Urfa, Diyarbakır) Bölgesi'nde oldu."