image

PeyamaKurd - Fransa'da yeni yayımlanan 'Halk ve Başkan' isimli kitapta Macron Sarı Yelekler protestolarından 'kendisinin müşterek sorumluluğunun bulunduğu devasa kolektif başarısızlık' diye söz etti: "Pek çok insan hayatlarından, ne kadar çabalarlarsa çabalasınlar ayın sonunu getirememekten utanç duyuyor. Asıl utanması gerekenler bizleriz."

Önce akaryakıt vergilerini protesto olarak başlayıp sistem karşıtı harekete dönüşen Sarı Yelekler'in gücünü başta küçümsediğini itiraf eden Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, bunun sebebini, daha önce devlet demiryollarının (SNCF) reformdan geçirilmesini protesto etmiş kitlelerden daha az sayıda insanın sokakta olmasıyla açıkladı. 

Alt ve orta sınıflara mesajını "Sizin için savaşıyorum" diye veren Macron, protestolar karşısında tek başına olduğunu ifade ederek:

"Ben sizin için mücadele ediyorum. Sarı Yelekler krizinde kim beni destekledi? Hiç kimse. Beni Fransız halkı seçti, partiler Cumhuriyeti değil. Ben halka her şeyi borçluyum. Başarısız olursam, onlar için ve onlarla birlikte başarısız olacağım, asla onlara karşı değil” ifadelerini kullandı.