image

PeyamaKurd - Rusya-Ukrayna savaşı devam ederken Amerikan uzay mekiği ve roket üreticisi SpaceX'in kurucusu Elon Musk, Ukrayna’da dün aktive ettiği uydu interneti sistemi projesi Starlink’te Rus haber kaynaklarını engellemeyeceğini ifade etti.

Son gelişmelerle ilgili Twitter hesabından paylaşımda bulunan Tesla’nın Üst Yöneticisi (CEO) Musk, bazı dünya liderlerinin Ukrayna’da kullanıma açılan uydu interneti sistemi Starlink’te Rus haber kaynaklarını engellemesini istediğini kaydetti.

Paylaşımlarında söz konusu talebin Ukrayna’dan gelmediğini vurgulayan Musk, silahla tehdit edilmedikçe böyle bir şey yapmayacağını aktararak, “Mutlak ifade özgürlüğü taraftarı olduğum için üzgünüm" dedi.

Ayrıca bir Twitter kullanıcısının mesajına yaptığı, "Rusya kaynaklı haberlerin propaganda olduğu" yönündeki yoruma Musk, “Tüm haber kaynakları kısmen propagandadır, bazıları diğerlerinden daha fazladır.” şeklinde cevap verdi.

Dünyanın en zengini olarak bilinen Musk, dün de Ukraynalıları Starlink uydu interneti sistemini ihtiyatla kullanmaları konusunda uyararak, bugün çatışma bölgelerine yakın bazı Starlink terminallerinin birkaç saat boyunca sinyal kesicilerle hedef alındığını, teknik ekibin frekans boğucuları atlamayı başardığını kaydetti.

Öte yandan Musk açıklamasında, Ukrayna halkına güçlü olmaları çağrısında bulunurken, bu savaşı istemeyen Rus halkına da sevgilerini de ifade etti.