image

PeyamaKurd- Suriye’de çeşitli infaz ve işkence olaylarına karıştığı iddia edilen radikal cihatçı “Ebu Khudder” kod adlı Ahmed El Khedr, Hollanda’da mahkeme karşısına çıktı.

2012-2014 yıllarında arasında aralarında esir düşmüş bir Suriye askeri de olmak üzere onlarca silahsız kişiyi infaz ettiği öne sürülen 47 yaşındaki Ebu Khudder” kod adlı Ahmed El Khedr, 2014 yılından bu yana sığınmacı statüsünden faydalanarak Hollanda’da bulunuyordu. Ömür boyu hapis cezası istenen El Khedr, böylece ilk kez bir Suriye vatandaşının Hollanda yargı yasaları uyarınca “Savaş Suçları” ile suçlanıyor.

Savcılık makamı tarafından hakkında delil olarak sunulan infaz videoları için orada bulunduğunu ancak infazı kendisinin gerçekleştirmediğini söyleyen Ahmed El Khedr hakkında Hollanda makamlarının yanı sıra Alman makamlarının da detaylı bir inceleme yaptıkları görüldü. El-Nusra Cephesi üyesi olan Ebu Khudder” kod adlı Ahmed El Khedr hakkında Alman polisinin elde ettiği çeşitli tanık ifadeleri de bulunmakta.

Bir sonraki duruşması 18 Kasım’da yapılacak olan Ebu Khudder” kod adlı Ahmed El Khedr, suçlu bulunması halinde ömür boyu hapis cezası alacak.