image

PeyamaKurd - Şengal’li Ezidi aktivist Ali Hüseyin El Hansuri, IŞİD’in kaçırdığı Ezidilere ilişkin “yüzlerce Ezidi kadının hala teröristler tarafından esir tutulduğunu, bu kişilerden 4’ünün kısa süre önce İran’da bulunduğunu” dile getirdi.

Terör örgütü IŞİD’in kaçırdığı ve köle olarak kullandığı kadın ve çocukları kurtarmak için yürütülen çalışmaların başındaki isimlerden biri olan El Hansuri, aralarında 13 ve 14 yaşında iki genç kızın da bulunduğu 4 Ezidi kadının kısa bir süre önce İran’da bulunduğunu dile getirdi.

Kaçırılan Ezidilere ilişkin konuşan El Hansuri, “İran’da birçok esir Ezidi kadın var, bunların çoğu kendilerini 2 yıl önce orada buldu. Fakat biz haklarında hiçbir şey bilmiyoruz. Bu kızlarla ilgili hikaye yeni ortaya çıktı. Bu hikayenin bu kadar üzücü olması, beyinlerinin tamamen yıkanmış olmasından kaynaklanıyor. Onlar İslam’ı seçti, kendi dillerini unuttu ve geçmişteki hayatlarını hatırlamakta zorlanıyor. 5 yıl önce, biri 8, diğeri 9 yaşındayken, çok küçükken kaçırılmışlar” ifadesini kullandı.

Binlerce kayıp Ezidilerin olduğunu dile getiren El Hansuri şunları ifade etti, “Benimle temasa geçen kişi, çocuklardan her biri için 20 bin dolar talep etti. Şu anda bu kadar paramız yok. Bu davayı polise de aktarmak istemiyoruz, çünkü çocuklarının hayatları konusunda endişeliyiz.”