image

PeyamaKurd- Türkiye ve desteklediği çoğu IŞİD’li eski teröristten oluşan ÖSO-SMO gruplarının işgali altındaki Suriye’nin El-Baba kentindeki patlamanın ardından protestoya başlayan El-Bab halkına karşı gerçek mermiler kullanıldı.

Türk işgalini ve ÖSO-SMO gruplarını protestolara başlayan El-Bab halkı, 19 kişinin ölümünden sorumlu tutulan patlamaya neden olan bombayı yerleştiren ÖSO-SMO’ya bağlı Hamza Tugayları üyesi olan ve eski IŞİD teröristi Ali El-Yusuf’un tutulduğu polis merkezine doğru yürüdü.

Protestoculara Ateş Açıldı

Terörist Ali El-Yusuf’un bulunduğu karakol önünde toplanarak protestolara başlayan yüzlerce protestocu, “El-Bab özgür, Türkler dışarı” şeklinde sloganlar attı.

Protestocuların sayısının giderek artması ve Türkiye aleyhine sert sloganlar atılmasının ardından karakolda bulunan Türk askerleri ile ÖSO-SMO paralı milisleri, toplanan protestocuların üzerine ağır silahlarında aralarında bulunduğu silahlarla ateş etti.

ÖSO-SMO ve Türk askerlerinin açtığı ateş sonucunda Saed Mahmod Sukar adlı protestocu yaşamını yitirdi.

Ölü sayısının daha çok olduğuna dikkat çeken Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) yetkilileri ise ölü ve yaralı sayısının artabileceğinden endişe ettiklerini ve El-Bab kentinde gerginliğin tırmanacağının tahmin edildiğini belirttiler.

Türkiye'nin "Güvenli Bölge" Planının Referansı Çöktü

Dün gerçekleşen patlamanın hemen ardından başta Türkiye Milli Savunma Bakanlığı olmak üzere çok sayıda Türk resmi yetkilisi, patlamadan Kürt güçlerini sorumlu tutan açıklamalar yapmışlardı.

Patlamaya sebep olan bombayı yerleştiren kişinin Türk istihbaratına yakın ve ÖSO-SMO içinde aktif görevde olan eski bir IŞİD’li terörist olmasının anlaşılmasının ardından ayaklanan halk, düzenlediği protesto gösterileri ile Türk birliklerinin geri çekilmesini talep ediyor.

Türkiye’nin dünya kamuoyuna “istikrar ve güvenlik” bölgesi olarak lanse ettiği ve 3,5 milyon Suriyeli göçmeni yerleştirmeyi planladığı “Güvenli Bölge” politikasına sık sık referans gösterdiği El-Bab kentinde yaşanan son protestoların ardından durumun hiç de Türkiye’nin iddia ettiği gibi güvenli ve istikrara sahip bir bölge olmadığını ortaya koydu.

Bize Sıktığınız Kurşunun Dörtte Birini Esad Ordusuna Sıkmadınız

Türkiye’nin propagandasının çökmesinin yanı sıra gerek protestolarda gerekse de sosyal medyada çok sayıda El-Bab sakini “Türkler dışarı” sloganını daha da yüksek bir ses ve sıklıkla kullanmaya başladı.

sosyal medya kullanıcıları ise, protestoculara yüzlerce mermi sıkan Türk askerleri ve ÖSO-SMO paralı milisleri için "Bize sıktığınız kurşunun dörtte birini Esad ordusuna sıkmadınız" diyrek öfkelerini dile getiriyorlar.