image

PeyamaKurd- Kürt güçlerin sorumlu tutulduğu bombanın failinin Türk istihbaratına yakın ÖSO içindeki eski bir IŞİD'li terörist olan Ali El Yusuf olduğu açıklandı.16 Kasım sabahı ÖSO-SMO'nun kontrolündeki El-Bab kentinde 19 kişinin öldürüldüğü bombalı saldırıyı gerçekleştiren kişinin Türk istihbaratıyla yakın bağları bulunan bir ÖSO-SMO milisi olduğu açıklandı.

El-Bab’taki patlamaya sebep olan bombalı aracı yerleştiren kişinin ÖSO-SMOiçindeki en büyük gruplardan biri olan Hamza Tugayı mensuplarından 30 yaşındaki Ali El Yusuf olduğu iddia edildi.

Suriye iç savaşının başlaması ve terör örgütü IŞİD’in ortaya çıkışıyla birlikte önce IŞİD içinde terörist faaliyetlerine devam eden Jablat El-Hamra kenti doğumlu 30 yaşındaki Ali El Yusuf’un, IŞİD’den ayrıldıktan sonra Türkiye tarafından desteklenen ÖSO-SMO milisleri gruplarından Hamza Tugayı içinde terörist faaliyetlerine devam ettiği öğrenildi.

Konuyla ilgili Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) çeşitli kaynaklardan teyit ettirdiklerini belirttikleri bir açıklama yayınladılar.

Söz konusu teyit edilmiş bilgilere göre, IŞİD’den ayrılıp ÖSO-SMO’ya katılmasının ardından Türk istihbaratı ile yakın bir çalışma içine girdiği belirtilen Ali El Yusuf’un El-Bab kentinde bir telefon dükkanı olduğunu belirtildi.

IŞİD’den ayrılarak Türkiye tarafından desteklenen Hamza Tugayı’na katılan Ali El Yusuf; bu tarihten sonra Türkiye destekli Özgür Suriye Askeri Polisine ve Türk istihbaratına çok yakın bir isim olduğu iddia ediliyor.

Terörist Ali El Yusuf’un halen yüksek güvenlikli bir komuta merkezinde tutulduğu öğrenilirken, Türkiye’nin El-Bab eyleminin arkasında Kürt güçlerin olduğu yönündeki iddiaları da kendiliğinden yalanlanmış oldu.

PATLAMAYI GERÇEKLEŞİREN ÖSO-SMO MİLİSİ  IŞİD'Lİ ESKİ TERÖRİST