image

PeyamaKurd- İngiliz dergisi The Economist, Efrin'e dair izlenim haberinde yerli halkın 'TSK'den memnun, ÖSO'dan şikâyetçi olduğunu' yazdı. Economist, “Türkiye, Efrin'de barışı korumakta zorlanıyor” ifadelerini kullandı. 

Sakallılar büyük sorun’

Makalede şu ifadeler yer aldı: “Türkiye Efrin’i teröristlerden kurtardığını savunuyor ve okullar, hastaneler açmakla övünüyor. Ama halk tam olarak minnettarlık duymuyor. Bir Kürt tüccar, İslamcı militanlara atfen ‘sakallı olanlar büyük sorun. Çok fazla çaldılar’ diyor.”

Economist, Türk ordusu ve desteklediği birliklerin Efrin’e girmesiyle 100 binden fazla sivilin ve çok sayıda YPG’linin kentten ayrıldığını da belirtiyor. 

Economist şöyle devam ediyor, “Türkler, Efrin’i ilhak etme planları olmadığını ısrarla söylüyor ve Suriye savaşı bittiğinde de Efrin’den çekilecekleri sözünü veriyor. Ama işgalle gelen değişiklikleri telafi etmek zor olabilir.

YPG’de yardımcı olmuyor

Türk bakanlar Efrin’in ülkelerindeki 400 bin Suriyeli Kürt mülteci için bir mıknatıs olabileceğini belirtiyor. Ama bölgeye akın edenlerin çoğu Arap. (YPG’nin de yerinden edilen Kürtlerin evlerine dönmesini engelleyerek yardımcı olmadığına dair haberler var.)”

Economist, Tayyip Erdoğan’ın YPG ile mücadeleyi Suriye’nin diğer bölgelerine taşımayı istediğini hatırlatıp bu durumun da ‘Erdoğan’ın, terör örgütü IŞİD’e karşı Kürtlerle ortaklık yapan Amerika’yla ters düşmesine neden olduğunu’ yazıyor.