image

PeyamaKurd -  ABD ve Rusya arasında 2010 yılından beri imzalanan Stratejik Silahları Azaltma Anlaşması (New START),  5 yıl uzatılmak şartıyla iki ülke arasında anlaşmaya varıldı.

Anlaşmayla ilgili açıklama yapan Rusya Dışişleri Bakanı Yardımcısı Sergei Ryabkov, Rusya ve ABD'nin Stratejik Silahları Azaltma Anlaşması'nı (New START) Moskova'nın şartlarıyla uzatmak için anlaştığını açıkladı.

Öte yandan Beyaz Saray ise, Putin ve Biden’ın telefon görüşmesine dair yaptığı açıklamada anlaşmaya varıldığını ya da diplomatik nota değişimi yapıldığını belirtmese de olumlu ifadeler kullandı.

Beyaz Saray, yalnızca ABD Başkanı Joe Biden’ın ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in telefonla konuyu görüştüğünü ve iki ülkenin ekiplerinin anlaşmayı, sona ereceği tarih olan 5 Şubat’a kadar uzatmak için acilen çalışmaya başlaması için anlaştıklarını belirtti.

New START anlaşması, dünyanın en büyük iki nükleer gücü olan ABD ve Rusya’nın stratejik nükleer savaş başlıklarının, füzelerinin ve bombardıman uçaklarının sayısını sınırlandırıyor.

Moskova ve Washington, önceki ABD Başkanı Donald Trump yönetiminde anlaşmayı uzatmak için bir anlaşmaya varamamışlardı.