image

PeyamaKurd - Ukrayna'daki savaş nedeniyle Dünya Bankası'ndan ek finans desteği sağlanacağı ifade edildi. Dünya Bankası'ndan yapılan yazılı açıklamada, finansman paketinin ABD tarafından sağlanan 4,5 milyar dolarlık hibeden oluştuğu vurgulandı.

Dünya Bankası'nın açıklamasında, Ukrayna hükümetinin devam eden savaşın neden olduğu acil ihtiyaçları karşılamasına yardımcı olmak amacıyla "Ukrayna'da İdari Kapasite Dayanıklılığı için Kamu Harcamaları Projesi" kapsamında 4,5 milyar dolarlık ek finansmanın sağlanacağı vurgulandı.

Açıklamada, Ukrayna'daki ekonomik duruma destek amacıyla sağlanan ek finansmanın, hükümetin ulusal ve bölgesel düzeylerde temel işlevlerini yerine getirmesi için idari ve hizmet sunum kapasitesinin sürdürülmesine katkıda bulunacağı belirtildi.

Yazılı açıklamada Ukrayna hükümetine, savaşın sosyal ve ekonomik etkilerini hafifletmede ülke vatandaşlarının refahı için gerekli olan sosyal ödemeleri, sağlık hizmetlerini ve emekli maaşlarını karşılamada yardımcı olacağı vurgulandı.

Ukrayna'da devlet hizmetlerine ihtiyaç var"

Finans desteğine ilişkin açıklamada bulunan Dünya Bankası Başkanı David Malpass ise, Ukrayna'daki yaşam koşullarının ve yoksulluğun daha da kötüleşmesini önlemek için sağlık, eğitim ve sosyal koruma dahil olmak üzere devlet hizmetlerine ihtiyaç duyduğunu belirtti.

Ayrıca Malpass açıklamasında, "ABD'ye ve ortaklarımıza hızlı destek mekanizmalarımız aracılığıyla sürekli destekleri ve Ukrayna halkını büyük ölçüde destekleyecek cömert bağışları için minnettarız" mesajında bulundu.