image

PeyamaKurd - Yeni tip koronavirüste (Kovid-19) yeni varyantların ortaya çıkmasının sürpriz olmadığını dile getiren Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Bölge Sözcüsü Richard Pebody, uluslararası toplum ile DSÖ'nün durumu çok yakından izlediğini kaydetti.

DSÖ'lü yetkili Pebody, yaptığı açıklamada, "Virüsler zamanla değişir. Çoğaldıkça mutasyonlar meydana gelir. Ve biz bunu tüm virüslerde, influenzada görüyoruz. Yani bu bir sürpriz değil" ifadesini kullandı.

Richard Pebody açıklamasında, yeni varyantların ortaya çıkmasının paniğe neden olmaması gerektiğini belirterek, insanlara ve hükümetlere yönelik "çok açık bir mesajla", savunmasız grupların aşılanmasının sağlanması gerektiğini kaydetti.

DSÖ Sözcüsü, virüsün bulaşmasını azaltmak için fiziksel mesafe, solunum ve el hijyeni ile yüz maskelerinin takılması kurallarına uyulması gerektiğine dikkat çekti.

Ayrıca açıklamasının devamında DSÖ, Avrupa'daki yüksek tehdit patojenler ekibine liderlik eden Pebody, Kovid-19'un Omikron varyantının sadece günler önce bildirildiğini, DSÖ'nün geçen hafta virüsü değerlendirmek için kullandığı ilk bilgilerin "bu yeni varyantla olası bir yeniden enfeksiyon riski artışına" işaret ettiğini vurguladı.