image

PeyamaKurd - Salgın sürecinde yoksul ülkelere yönelik yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı aşı dağıtımının hızlandırılması çağrısını yineleyen Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Afrika'daki epidemiyolojik sahnenin kötüleştiği konusunda uyardı.

Afrika için tehlike çanlarının çalındığını belirten DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus dün düzenlenen basın toplantısında “Afrika’da sadece geçen hafta Kovid-19 vaka sayıları yüzde 52, can kayıpları ise yüzde 32 atış gösterdi. Durum kötüye gidiyor” ifadesini kullandı.

Afrika’daki epidemiyolojik durumun tehlikeli işaretleri konusunda uyarıda bulunan Ghebreyesus, gözlemciler, tespit ve takip imkanlarının eksikliği nedeniyle gerçek vaka sayısının resmi olarak belirtilen rakamların iki katı olabileceğini tahmin etti.

DSÖ Genel Direktörü, önümüzdeki Eylül ayına kadar aşılama oranının toplam nüfusun yüzde 10’unun ulaşılması yönündeki ilk mütevazı hedefe ulaşmak amacıyla yoksul ülkelere aşı bağışlamanın orta vadeli bir çözüm olduğunu kaydetti.

Ayrıca Ghebreyesus açıklamasında, aşılama oranının bu yıl sonuna kadar gelişmekte olan ülkelerin nüfusun yüzde 40’ına, gelecek yılın ortasına kadar yüzde 70’ine ulaşması için gereken aşı miktarın 11 milyar doz olduğunu, söz konusu miktarın ancak aşıların patentlerinin kaldırılması ve aşı üretebilen gelişmekte olan ülkelere bilgi ve teknoloji transferinin hızlandırılmasıyla sağlanabileceğini belirtti.