image

PeyamaKurd - Pandemi sürecinde son gelişmelere değinen Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), yeni tip koronavirüs (Kovid-19) pandemisinin ikinci yılında, geçen yıla göre daha fazla can kaybı kaydedileceği ileri sürüldü.

Salgında bazı ülkeler normal hayata dönmeye başlarken, Hindistan gibi diğer bazı ülkeler hala salgının büyük bir dalgasına karşı mücadele ediyorlar.

2019’un sonlarından bu yana dünya çapında en az 3,3 milyon kişinin ölümüne neden olan salgın ile ilgili Fransız basın ajansı AFP’nin aktardığına göre, virüsün mutasyonlarının ortaya çıkması ve aşılama kampanyalarının düzensiz bir şekilde ilerlemesi endişeye neden oluyor.

Süreç ile ilgili basın açıklamasında bulunan DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, Hindistan, Nepal, Sri Lanka ve Amerika kıtasının bazı ülkeleri dahil olmak üzere birçok ülkenin hala rekor seviyelerde enfeksiyona tanık olduğunu belirtti.

DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus, durumun gidişatına göre salgının ikinci yılında, ilk yılına göre çok daha fazla ölüm kaydedileceğini ifade etti.

Ayrıca basın açıklamasında Ghebreyesus, “Bazı ülkelerin çocukları aşılanması konusundaki isteklerini anlıyorum, ancak sizden bundan vazgeçip aşıları COVAX’a vermeyi düşünmenizi istiyorum” sözlerine yer verdi.