image

PeyamaKurd - Dünyayı etkisi altına alan salgına yönelik açıklamalara yer veren Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) pandemisinin yeni merkezinin Afrika olabileceği konusunda uyarılarda bulundu.

DSÖ Afrika Bölgesi Direktörü Dr. Matshidiso Moeti, geçen hafta teyitli 18 binden fazla vaka ve yaklaşık 1000 ölümün bulunduğu Afrika'daki Koronavirüs pandemisinin gelişmesiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

BBC'ye demeç veren Dr. Matshidiso Moeti, virüsün Afrika'nın başkentlerinden daha iç bölgelere geçtiğini, Güney Afrika, Nijerya, Fildişi Sahili, Kamerun ve Gana'da yayıldığını dile getirdi.

DSÖ'lü yetkili açıklamalarında, Afrika'nın çok sayıda Koronavirüs hastası olması halinde bunları tedavi edecek kapasitesinin bulunmadığını, dolayısıyla tedaviden çok önlemeye odaklandıklarını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yoğun bakımda kritik tedaviye ihtiyaç duyan insan sayısını en az indirgemek istiyoruz, çünkü Afrika ülkelerinin çoğunun uygun, yeterli yoğun bakım birimlerine sahip olmadığını biliyoruz. Söylemek zorundayım ki, solunum cihazları eksikliği, ülkelerin karşı karşıya olduğu en büyük sorunlardan biri."