image

PeyamaKurd - Yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) Omicron varyantının çıktığı ülkelere yönelik seyahat kısıtlamalarına tepki gösteren Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), varyantın küresel yayılımını önlemek için çözüm olmadığı uyarısında bulundu.

Dünya Sağlık Örgütü'den (DSÖ) yapılan yazılı açıklamada, Omicron varyantına ilişkin uluslararası camiaya tavsiyelere yer verildi.

Yapılan açıklamada, varyanta ilişkin son gelişmelerin DSÖ Sekreterliğince yakinen takip edildiği belirtilerek varyantın ilk ortaya çıktığı Güney Afrika Cumhuriyeti ve Bostvana'nın, Uluslararası Sağlık Tüzüğü uyarınca Omicron vakalarını hızlıca tespit edip raporlayarak başarılı mücadele sergilediği belirtildi.

DSÖ, Omicron varyantını "endişe verici" olarak tanımladıklarını kaydedilerek ülkelerin takip ve dizilim hizmetlerini geliştirmesiyle vaka sayısının artmasının beklendiği uyarısında bulundu.

DSÖ'den seyahat kısıtlamalarına tepki!

Yeni varyant sebebiyle ilgili ülkelere yönelik seyahat kısıtlaması uygulayan ülkelere çağrı yapılan açıklamada, "Seyahat kısıtlamaları uygulayan ülkeler, bu tedbirleri delillere dayalı ve risk esaslı bir yaklaşımla almalıdır" denildi.

Ayrıca açıklamada bazı ülkelerin, varyantın çıktığı ülkelerden uçuşları tamamen durdurması kararına ilişkin şu ifadelere yer verildi:

"Tam seyahat yasakları, varyantın uluslararası yayılımını önlememekle beraber insanların günlük hayatı ve geçimi için külfet olacak, aynı zamanda salgına karşı küresel mücadeleyi olumsuz etkileyecektir."