image

PeyamaKurd - Dünya Sağlık Örgütü, G20 ülkelerine COVAX Programı’nı finanse etmeleri çağrısında bulunurken, ABD yönetimi, Kovid-19 salgınının kaynağını bulmakta kararlı olduğunu bildirdi.

Dünya Sağlık Örgütü'nden (DSÖ) üst düzey bir yetkili dün (Pazartesi) yaptığı açıklamada, Çin ve Hindistan'ın da aralarında bulunduğu G20 ülkeleri ile COVAX Aşı Programı’na mali bağış ve Kovid-19 aşısı bağışlarıyla ilgili görüşmelerin sürdüğünü bildirdi.

Birleşmiş Milletler (BM) tarafından yapılan açıklamada, Kovid-19 pandemisinin iş dünyasına etkilerinin 2008'deki mali krizden dört kat daha kötü olduğu vurgulandı.

Konuyla ilgili olarak Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) ise açıklamasında, pandeminin etkisinin yıkıcı, hatta felaket olduğunu belirterek, Kovid-19 krizinden kaynaklı eşitsizliğin toparlanması durumunu ele almaya çalıştı.

Pazartesi günü ilk kez video-konferans yoluyla düzenlenen yıllık Uluslararası Çalışma Konferansı’nı başlatan ILO, bu yıl pandemiden “insan merkezli” bir iyileşmeyi teşvik etmeye odaklanıyor.

"Pandemi, 100 milyon işçiyi daha yoksulluğa sürükledi"

Konferansın açılışında konuşan ILO Genel Direktörü Guy Ryder, "Pandemi nedeniyle yaşanan iş deneyimi rahatsız edici, sıkıcı, endişe verici ve sinir bozucu oldu. Diğerleri için ise korku, yoksulluk ve hayatta kalma ile ilgili endişelere yol açtı” ifadesini kullandı.

ILO, konferans öncesi yayınladığı yıllık raporunda, 17 aydır yayılan Kovid-19 pandemisinin 100 milyon işçiyi daha yoksulluğa sürüklediğini belirtti.

ILO’nun yıllık Dünya’da İstihdam ve Sosyal Görünüm raporu bu durumu çalışma saatlerindeki önemli düşüşe ve iyi iş fırsatlarının yokluğuna bağladı. Rapora göre 2019'da 187 milyon olan küresel işsiz sayısı 2022'de 205 milyon olacak.

ABD, Kovid-19'un kaynağını bulmakta kararlı

Ülkesinin Kovid 19’un kaynağını öğrenmeye kararlı olduğunu belirten ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Çin'i uluslararası denetçilerin gerekli tüm bilgilere erişmesine izin vermeye çağırırken Çin’i, milyonlarca insanın ölümüne neden olan pandemiye ilişkin gerçekleri gizlemekten sorumlu tuttu.

Kovid-19 virüsünün kökenlerine ilişkin yeni bir soruşturma yapılması için artan çağrılar çerçevesinde, ABD Başkanı Joe Biden yönetiminin virüsün kökenleri hakkında ‘gerçeğe ulaşmaya’ kararlı olduğunu dile getiren Blinken, “Çin bize ihtiyacımız olan şeffaflığı vermedi” yiyerek, Pekin'i salgınla ilgili tüm bilgileri sunmaya ve uluslararası müfettişlere tam erişime izin vermeye davet etti.