image

PeyamaKurd - Tüm dünyayı etkisi altına alan Kovid-19 salgınını sona erdirmek için yapılacak daha çok işin olduğunu belirten Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Ghebreyesus, dünya genelinde nüfusun yüzde 10'unun eylül sonu, yüzde 30'unun da yıl sonuna kadar aşılanması çağrısı yaptı.

Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ en üst karar alma organı Dünya Sağlık Asamblesi'nin (DSA) 74'üncüsü İsviçre'nin Cenevre kentinde sona erdi.

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Ghebreyesus, 24 Mayıs'ta video konferans yöntemiyle başlayan asamblenin son gününde örgüt üyesi 194 ülkenin temsilcilerine aşı çalışmalarına değindi.

"Salgın bize birçok ders verdi"

Yaptığı açıklamada, DSA'da uluslararası bir salgın antlaşmasını ele almak üzere DSÖ'nün 29 Kasım'da özel toplantı düzenlemesinin kararlaştırıldığını hatırlattı.

Ghebreyesus, gelecekteki salgınlara karşı küresel çapta hazırlıklı olma ve müdahaleyi öngören antlaşma için ülkelere müzakereleri hızlı şekilde başlatmaları çağrısı yaparak, antlaşmanın üye ülkeler arasındaki ilişkileri güçlendireceğine ve iş birliğini geliştireceğine vurgu yaptı.

Söz konusu antlaşma için artık "zamanın geldiğini" vurgulayan Ghebreyesus, "Salgın bize birçok ders verdi. En önemli derslerden biri de sağlık risk altında olduğunda her şeyin risk altında olmasıdır" sözlerine yer verdi.