image

PeyamaKurd - Omicron varyantının üst solunum yollarını etkilediğini gösteren araştırma sayısının giderek arttığını dile getiren DSÖ yetkilisi Dr. Mahamud, bunu 'iyi bir haber' olduğunu ifade etti.

Tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüsün Güney Afrika'da ortaya çıkan varyantı Omicron tüm dünyada hızla yayılmayı sürdürürken Dünya Sağlık Örgütü'nden varyantın semptomlarına ilişkin yeni bir açıklama yapıldı.

Yeni gelişmelerle ilgili açıklamada bulunan DSÖ'nün Vakalar Birimi Direktörü Abdi Mahamud, Omicron varyantının alt solunum yollarından ziyade üst solunum yollarını etkilediğine işaret eden araştırmaların sayısının giderek arttığını ve bunun "iyi bir haber" olduğunu dile getirdi.

DW Türkçe'nin haberine göre, pandeminin başında Türkiye'de de uygulanan Çin üretimi Sinovac aşısı ile ilgili de konuşan Mahamud, "Bizim öngörülerimiz Sinopharm ve Sinvac gibi Kovid-19 aşılarının Omicron varyantı nedeniyle hastaneye yatışlara karşı koruyacağı yönünde" değerlendirmelerde bulundu.

Omicron varyantına karşı ayrı bir aşı geliştirilmesine ihtiyaç olup olmadığı yönündeki bir soruyu da yanıt veren Mahamud, "Bunu söyleyebilmek için henüz çok erken. Ancak bu yöndeki karar tek başına ticari sektöre bırakılamaz, küresel bir koordinasyon gerektirir" ifadesini kullandı.