image

PeyamaKurd - Tüm dünyayı etkisi altına alan Kovid-19 ile ilgili yeni kararlar alan Dünya Sağlık Örgütü, koronavirüs salgınının 'Uluslararası Halk Sağlığı Acil Durumu' şeklinde nitelendirilmesine devam edilmesi yönünde karar verdi.

Yeni varyant Omicron yayılmaya devam ederken Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ)'nden yapılan yazılı açıklamada, 13 Ocak'ta toplanan Acil Durum Komitesinde alınan kararlar paylaşıldı.

DSÖ'den yapılan açıklamaya göre, toplantıda, Kovid-19'un Omicron varyantıyla mücadele, endişe verici varyantlara yol açan unsurlar, Kovid-19'u teşhis yöntemlerinin evrilmesi, aşılama yöntemleri ve salgının takip edilip araştırılmasında küresel alanda Tek Sağlık yaklaşımının gerekliliği ele alındı.

Acil Durum Komitesi, Omicron varyantının çabuk tespit edilip varyanta ilişkin bilgilerin DSÖ ile zamanında paylaşılmasından ötürü Güney Afrika ve komşu ülkelere teşekkür ederek, varyantın çıkmasından sonra bu ülkelere yönelik uygulanan tümden seyahat kısıtlamalarına yönelik endişe duyduğunu kaydetti.

Ayrıca toplantıda, çok sayıda ülkenin Kovid-19 aşısı tedarik etmekte güçlük çekmesinden derin endişe duyulduğu belirtildi. Komite, hastaların tedavisinde kullanılan ilaç ve ekipmanın pahalı olmasının da bu ülkelerde salgınla mücadeleyi zorlaştırdığına da dikkat çekti.