image

PeyamaKurd - Fox News’e göre, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) en bulaşıcı mutant türlerinden olan Delta varyantının dünya genelinde hızla yayılmasının ardından, her iki doz aşı yaptıranların da maske takmaya devam etmesi gerektiğini bildirdi.

DSÖ Genel Direktör Yardımcısı Dr. Mariangela Simao, bugün Cenevre’de düzenlediği basın toplantısında yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Tek başına bir aşı, virüsün toplumda bulaşmasını durdurmaz. İnsanların maske takmaya, iyi havalandırılan yerlerde bulunmaya, ellerini sık sık yıkamaya, sosyal mesafe kurallarına uymaya ve kalabalıktan kaçınmaya devam etmesi gerekiyor."

Özellikle çok sayıda vakanın olduğu bir bölgede yaşayan insanlara dikkat çeken DSÖ'lü yetkili Dr. Simao, “İnsanlar iki aşılarını da oldular diye güvende hissetmemeli” şeklinde uyarıda bulundu.

Söz konusu bu uyarı tavsiyesi, ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nin (CDC) aşılı kişilerin çoğu yere maskesiz gidebileceğini açıklamasından haftalar sonra geldi.