image

PeyamaKurd - Pandemi sürecindeki aşı dağılımına tepkii gösteren Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Sektreteri Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus zengin ülkelerin çocuklar ve ergenleri aşılamayı bırakıp ellerindeki aşıları yoksul ülkelerle paylaşması gerektiğini ifade etti.

DSÖ'nün da parçası olduğu Covax adlı program, yoksul ülkelere aşı ulaştırmayı hedefliyor. Fakat bugüne kadar aşıların neredeyse tamamının zengin ülkelerde yapılmış olması, bu alandaki eşitsizliği derinleştiriyor.

Ghebreyesus, Cuma günü İsviçre'nin Cenevre kentinde düzenlenen bir sanal konferansta yaptığı açıklamada, bazı zengin ülkelerin ergenleri ve çocukları aşılama istediğini anladığını fakat bu kararı gözden geçirmeleri gerektiğini kaydetti.

Ayrıca DSÖ Genel Direktörü açıklamasında, "Yoksul ülkeler hâlâ sağlık çalışanlarına yetecek kadar bile aşı edinemedi. Hastanelerin yetersiz kaldığı ülkeler var" açıklamasında bulundu.

Ayrıca Ghebreyesus, yoksul ülkeler bu durumdayken zengin ülkelerde çocukların aşılanmasının "ahlaki bir çöküş" olduğuna dikkat çekti.