image

PeyamaKurd - Suriye rejimi ile daha önce bölge ile ilgili müzakereler yapan Rojava'daki Demokratik Suriye Güçleri'nin (HSD) siyasi kanadı Demokratik Suriye Meclisi (DSM), müzakereler için yeniden Şam'a gideceğini açıkladı.

Şam yönetimi ile ilgili yapılacak müzakerelerle ilgili olarak açıklamada bulunan DSM Yöneticisi Gelo İsa, DSM'den bir heyetin yakın zamanda Şam'a gideceğini ve komite kurulması konusunu görüşeceğini ifade etti.

DSM'den bir heyetin yakın zamanda Şam'a gideceğini duyuran DSM yöneticisi Gelo İsa, "Diyalog başlamıştır. Suriye hükümeti ülkenin yüzde 30'unu kontrol eden DSG'yi muhatap almak zorunda. Suriye hükümeti kuzeydeki insanların sorunlarını çözmeli. DSM ile Suriye hükümetinin anlaşması sonucunda tarafların katılımıyla yüksek müzakere komitesi kurulacak” şeklinde konuştu

“Demokratik özerklik mi bilmiyoruz”

Yapılacak müzakereler sonucuna göre hangi sonucun çıkacağının henüz belli olmadığını dile getiren İsa, "Müzakerelerin demokratik özerklik mi, yoksa federalizm üzerine mi olacağı henüz belli değil. Diyalog zaman alacak. Biz DSM olarak diyaloga ve demokratik çözüme varız. Kürt sorununun da çözülmesini istiyoruz. Fakat Suriye hükümeti tarafı müzakereler konusunda tavrını henüz belli etmemiş. Biz istiyoruz ki Suriye genelinde değişimler olsun. Anayasası kanunları değişsin. Biz sadece Suriye'nin kuzeyindeki sorunların çözülmesini istemiyoruz. Tüm Suriyelilerin sorunlarının çözülmesini istiyoruz. Suriye herkesin olsun. Herkes kendini özgürce ifade edebilsin” ifadesini kullandı.