image

PeyamaKurd - Demokratik Suriye Güçleri'nin (DSG) siyasi kanadı Demokratik Suriye Meclisi (DSM) ile Suriye hükümet yetkilileri arasında yapılan görüşmeler durduruldu. DSM Yöneticisi Gelo İso, görüşmelerin durduğunu belirtirken, Şam Milletvekilli Omer Osi ise ABD'nin görüşmeleri istemediğini ifade etti.

Uzun süre yapılan görüşmeler sonrası hükümet ile iletişim koptuğunu açıklayan DSM haber kaynakları, Suriye Hükümetiyle DSM arasında yürütülen görüşmelerin durdurulduğunu açıkladı.

Rus haber ajansına son durumla ilgili açıklamalarda bulunan DSM Yöneticisi Gelo İso, DSM ile Suriye Hükümet yetkilileriyle arasında yapılan görüşmelerin durduğunu belirterek, "DSM ile Suriye Hükümet yetkilileri arasında daha önce 3 görüşme gerçekleştirilmişti. Onun dışında herhangi bir görüşme gerçekleştirilmedi. Suriye Hükümeti görüşmelerden kaçıyor, Suriye'deki sorunların temelden çözülmesini istemiyor. Suriye Hükümeti İran, Rusya ve Türkiye'nin desteğiyle silahlı grupların elinde olan yerleri geri aldı. Böyle olunca Fırat'ın Doğusunda bulunan, DSM'nin elindeki yerleri de almayı düşünüyor” şeklinde konuştu.

Gelo İso, Suriye Hükümetinin görüşmeleri istemediğini ve adım atmak istemediğini ileri sürerek, ABD'nin DSM ile Suriye Hükümeti arasında yapılan görüşmelere engel olmadığını ve tam aksine destek olduğunu vurguladı.