image

PeyamaKurd - Suriye için merkeziyetçi olmayan sistemi en uygun çözüm olarak gördüklerini dile getiren Demokratik Suriye Meclisi (DSM) Yürütme Kurulu Eşbaşkanı İlham Ahmed, Şam’la yapılan görüşmelere ilişkin

DSM Yürütme Kurulu Eşbaşkanı İlham Ahmed, Rusya medyasına yaptığı açıklamada, geçtiğimiz günlerde Şam yönetimiyle gerçekleştirdikleri görüşmeyle ilgili olarak, “Suriye Hükümeti ile ilk görüşmemizdi. Şam yönetiminin, Suriye krizinin tümünün çözümünde görüşme ve müzakerelere hazır olup olmadığını görmek istedik” şeklinde konuştu.

DSM’li yetkili İlham Ahmed, görüşme neticesi olarak “Şam yönetimiyle anayasa ve hizmet konularını ele aldık. Ortak komitelerin kurulmasıyla ilgili anlaşmaya vardık. Egemenli konusunda özellikle bizim kontrolümüzde olan bölgelerle ilgili Şam yönetiminin Rojava Özerk Yönetimi’ne yönelik bir reddiyle karşılaşmadık” vurgusunu dile getirdi.

“Bölgelerin teslimi gündemde yok”

Öte yandan görüşmede güvenlik ve güvenliği kimin sağlayacağı konularının gündeme gelmediğini belirten Ahmed, görüşmede Rojava Özerk Yönetimi’nin temsilcilerinin de yer alığını belirtti.

Bölgelere ilişkin de konuşan Ahmed, Kendi kontrolündeki bölgelerin Şam yönetimine teslim edilmesi konusunun da gündeme gelmediğini belirterek, ilk görüşmede değerlendirilen konuların gelecekteki görüşmelerde yine ele alınacağını ifade etti.