image

PeyamaKurd- Demokratik Suriye Meclisi (DSM) Washington Temsilcisi Bessam Said İshak, ABD’nin DSG ve DSM ile oluşturduğunu ortaklığa güvendiğini belirterek ABD’nin Rojava’daki özerkliği yalnız bırakmayacağını söyledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı yetkililerinin Kürdistan Güvenlik Konseyi Başkanı Mesrur Barzani ile gerçekleştirdiği görüşmeye, Demokratik Suriye Meclisi’nin (DSM) Süryani Temsilcisi Bessam Said İshak da katılmıştı.

Kürdistan temaslarıyla ilgili K24’e konuşan Bessam Said İshak, Kürdistan’ı ziyaret amaçlarının Süryani ve Asurilerin sorunlarını yakından görmek ve ABD’nin desteğini yönlendirmek olduğunu belirtti.

Kürdistan yönetimi liderleriyle görüşmelerinin olumlu olduğunu kaydeden İshak, Erbil yönetiminin Ninona ovasında yaşayan Hristiyanlara ciddi yardımlarda bulunduğunu ifade etti.

ABD’nin DSM ve DSG ile olan ortaklığına bağlı olduğunun altını çizen İshak, “Türkiye’den gelen bazı açıklamalar bizi üzdü. Ama ABD güçlerinin DSG güçleriyle ortak devriye turları olumlu bir gelişmeydi” dedi.