image

PeyamaKurd- Suriye Demokratik Güçleri(SDG), YPG'nin çocuk askerlerine yönelik yayınlanan raporun ardından soruşturma başlattı. Yapılan açıklamada , İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün raporundaki çocuklar YPG kadrolarından çıkarılacak.

Fakat YPG sorumlusu ise konuya ilişkin yaptığı açıklamada İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün raporuna tepki göstererek, 'yanılıyorsunuz' ifadelerini kullandı. 

SDG yaptığı açıklamada, “Bu ihlaller, Suriye’denin kuzeyinde bulunan öz yönetimle koordinasyon halinde soruşturulacak. Güçlerimiz, BM’nin ilgili protokollerine ya da savaş zamanında çocukların korunmasına yönelik kararlara bağlıdır” dedi. SDG ayrıca, bu ihlallerin ortadan kaldırılacağını ve raporda bahsi geçen çocukların kadrolardan çıkarılacağını açıkladı.

Kimi komutan ve savaşçılar bunu yapıyordu”

YPG Sözcüsü Nûrî Mehmûd ise söz konusu rapora yönelik bir açıklama yaparak, “Bu durum tüzüğümüze göre hareket etmeyen kimi komutan ve savaşçılarımız tarafından yapılıyordu. Her zaman bunun karşısında durduk ve yaşları küçük olanları ailelerine geri teslim ettik. Bu duruma ilişkin elimizde belgeler vardır ve gerek görüldüğü taktirde basınla paylaşabiliriz” diye konuştu. 

Geçtiğimiz günlerde de DSG ve YPG Efrin ve Süveyde operasyonu konusunda ikileme düşmüştü.