image

PeyamaKurd- ABD, Rusya ve Türkiye’nin, “Afrin konusunda bir anlaşma yapacağı” iddia edildi.

Türkiye’nin desteklediği Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) 18 Mart’ta Afrin kent merkezine girmesinden sonra Demokratik Suriye Güçleri (DSG) ile aralarında zaman zaman çatışmalar çıkıyor. 

Koalisyon izin vermiyor” 

K24’e konuşan Kobani Kantonu Eşbaşkanlığı’ndan Roni Mihemed, DSG ile Türkiye destekli ÖSO arasında yaşanan çatışmaların daha çok kente yakın köylerin etrafında meydana geldiğini söyledi.

DSG’nin ana gücünü oluşturan Halk Savunma Birlikleri’nin (YPG) Afrin’e girmek istediğini belirten Roni Mihemed, şöyle devam etti:

“Ama buna ABD ve koalisyon güçleri engel oluyor. Çünkü Afrin üzerinde bir anlaşma yapılacağı konuşuluyor. İçerisinde ABD ve koalisyonun olduğu bir anlaşma. Hatta Rusya ve Türkiye’den de bahsediliyor. Ama anlaşmada nasıl kararlar alınacak, onu bilmiyoruz.

Efrin’de yeniden savaş çıkabilir”

Suriye’nin hemen her yerinde savaş var. Şu anda Suriye toprakları üzerinde mücadele yürüten herkes bu savaş sonrası nasıl bir çözüm olacağını düşünüyor.

Mevcut durumda çözüm adına başlatılan süreçten çözüm çıkmaz. Artık Suriye’de savaş bitiyor derken birden Afrin operasyonu başladı. Onun için biz de bilmiyoruz henüz ne olacağını. Afrin’de yeniden savaş da çıkabilir. Ama daha belli değil.”  

Roni Mihemed, ÖSO mensuplarının Afrin’de halka kötü muamelelerde bulunduğunu da söyledi.

En büyük zulüm onlara yapılıyor”

ÖSO’nun Ezidileri Afrin merkez ve köylerinden çıkarıp, Arapları yerleştirdiğini söyleyen Roni Mihemed, “Afrin’de çok sayı Ezidi köyü bulunuyor. ÖSO en büyük zulmü onlara yapıyor. Mezarlarını yıkıyor, mabetlerini talan ediyor” dedi.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), ÖSO ile birlikte 20 Ocak’ta Batı Kürdistan’ın (Rojava) Afrin bölgesine “Zeytin Dalı” adı altında operasyon başlatmıştı. 18 Mart’ta da Afrin kent merkezine girilmişti.