image

PeyamaKurd - Türkiye-PKK savaşına ilişkin değerlendirmelerde bulunan DSG Genel Komutanı Kobani, “Türkiye ile olan farklılıklarımızı diyalog yoluyla çözmek istiyoruz. DSG olarak Türkiye ile PKK arasındaki savaşta taraf olmadığımızı defalarca dile getirdik. Onlarla her türlü görüşmeye hazırız” ifadesini kullandı.

Demokratik Suriye Güçleri (DSG) Genel Komutanı Mazlum Kobani, Washington Yakın Doğu Araştırmaları Enstitüsü’nden Baraa Sabri’ye röportajda bulundu.

Mazlum Kobani, Rojava ve bölgedeki gelişmeler üzerine sorulan soruları yanıtlayarak, Rojava Özerk Yönetimi ile DSG’nin ABD, Türkiye, Suriye rejimi ve Suriye muhalif gruplarla ilişkilerine dikkat çekti.

"Rejim şuan çözüme hazır değil"

Sabri’nin “Şam hükümetiyle ilişkiniz nasıl?” sorusuna yanıt veren Kobani, “Rejimle ilişkilerimiz kesintisiz devam ediyor ve aramızdaki mevcut farklılıkları gidermek istiyoruz. Esad rejiminin şu anda çözüme hazır olmadığı sonucuna vardık. Rejim, 'kazanan' bir konumdaymış gibi konuşuyor ve kendi pozisyonundan 2011'deki statükoya sahipmiş gibi kararlarını dayatıyor” ifadesini kullandı.

Kobani: "Kürdistan Bölgesi ile hiçbir sorunumuz yok"

Kürdistan Bölgesi ile ilişkilere dair sorulan soruya yanıt veren DSG Genel Komutanı Kobani şu ifadelere yer verdi:

“Bizim Kürdistan Bölgesi ile hiçbir sorunumuz yok, hükümetiyle ilişkilerimiz var ve herkesle, yani tüm partiler ve liderleriyle ilişkiler kurmaya çalışıyoruz. Ancak, anlaşmazlıkların sıklığı son zamanlarda arttı. 20 yıldır Kürtler arasında hiçbir savaş olmadı. Kürtlerin birlik sağlayamadığı doğru olmakla birlikte, iç savaşlara da sürüklenmediler.

Arap Baharı'nın başlangıcından beri herkes herkesle savaşıyor ve her yerde iç savaş patlak verdi. Ancak Kürtler arasında çatışma çıkmadı. Kürtler farklılıklarını diyalog yoluyla çözüyor. Kürt kanı dökmek yasaktır. Bu son dönemde bu yönde tehlike işaretlerinin olduğu doğru, ancak bu silahlı bir çatışmaya dönüşmedi.”

"Türkiye ile görüşmeye hazırız"

Ayrıca röportajında, “Türkiye ile ‘barış’ yapılması umudu var mı?” sorusuna yanıt veren Kobani şu değerlendirmelerde bulundu:

“Genel olarak, Türkiye ile olan farklılıklarımızı diyalog yoluyla çözmek istiyoruz. DSG olarak Türkiye ile PKK arasındaki savaşta taraf olmadığımızı defalarca dile getirdik. Onlarla [Türkiye] her türlü görüşmeye hazırız.

Ankara hükümetinin temel sorunu, Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) ile Devlet Bahçeli liderliğindeki Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) arasındaki mevcut yakınlaşmanın Kürtlere savaş açmayı hedeflemesidir. Suriye'deki Kürt varlığını reddediyorlar. Ancak bu saldırgan yaklaşımın uzun sürmeyeceğini düşünüyorum. Şu anda zayıflıyorlar, iç ve dış baskılardan sonra bir sonraki adımı (diyalog) atacaklarını düşünüyorum."