image

PeyamaKurd - Demokratik Suriye Güçleri (DSG) Genel Komutanı Mazlum Kobani, Rojava’da çatışmaların devam ettiği Til Temir ve Ayn İsa ilçelerinin Suriye yönetimine veya Rusya'ya teslim edilmeyeceğini ifade ederek, “Onlar DSG’nin kontrolü altında kalacaklar” sözlerini kullandı. 

DSG Komutanı Kobani, Suudi Arabistan'ın Al Arabia televizyonuna yaptığı açıklamada Demokratik Suriye Güçleri'nin kontrolündeki Rakka için, "Rakka, DSG güçlerinin kontrolünde, ancak operasyonlarımız IŞİD'e karşı uluslararası koalisyonla devam ediyor ve gerekirse Rus devriyeleri de olabilir, ancak şu anda Rakka ve Tabka'da DSG güçleri var” ifadesini kullandı. 

Kobane, ateşkese yönelik yaptığı açıklamasında şu ifadelere yer verdi, "Anlaşmayı sürdürmek istiyoruz, ama Türkiye'nin tüm bölgeyi işgal etme arzusu nedeniyle anlaşmayı sürdürmenin zor olduğunu kabul ediyoruz. Aslında kalıcı bir ateşkes yok.” 

Til Temir ve Ayn İsa'yı kimseye devretmiyoruz 

DSG Genel Komutanı konuşmalarında şunları dile getirdi, "Türkiye'nin tekrar saldırılarını başlatmasını bekliyoruz. Kontrol alanlarını genişletmek istiyorlar ve askeri operasyonun sona erdiğini resmen açıklamadılar. Til Temir ve Ayn İsa'yı kimseye devretmiyoruz, birliklerimiz 2 yeri savunmaya devam edecek. 

Türkiye'nin saldırısı, Amerikalılardan gelen yeşil ışıkla ve Trump ile Erdoğan arasındaki bir anlaşmayla gerçekleşti. Amerikalılar kendilerine bunun Trump'ın talimatı olduğunu ve Türkiye'nin saldıracağını söyledi. Amerikalıların Suriye'nin genel sorununu çözmedeki rollerinin farkındayız ve varlıklarının IŞİD'in ortadan kaldırılması için, Rojava'dan tamamen geri çekilmelerini istemedik. 

Türkiye ile ABD arasındaki ateşkes anlaşmasının imzalanmasından bu yana, Türkiye anlaşmayı ihlal etmeye devam ediyor. Son zamanlarda Til Temr ve Ayn İsa kentlerine yapılan son saldırı buna canlı bir örnek. Güçleri ağır kayıplara maruz kaldılar, paralı çeteler Azez ve İdlib'e dönmeye çalıştıkları için operasyonu durdular."