image

PeyamaKurdTürkiye’nin Rusya ve ABD ile yaptığı ateşkes mutabakatına rağmen, saldırılarını sürdürdüğü belirten Demokratik Suriye Güçleri (DSG) Basın Merkezi, 24 saat içinde yaşanan çatışmalarda Türkiye destekli Suriye Milli Ordusu’na bağlı 13 kişinin öldüğünü, 12 de DSG’linin hayatını kaybettiğini açıkladı. 

Konuyla ilgili DSG Basın Merkezi tarafından yapılan açıklamada, Türkiye ve desteklediği silahlı grupların ateşkes anlaşmalarına rağmen Rojava’ya yönelik saldırılarını sürdüğünü belirtildi. 

Söz konusu Til Temir’de silahlı grupların saldırılarını sürdürdüğü belirtilen açıklamada, bu grupların ağır silahlarıyla Til Mihemed köyüne saldırdığı ifade edildi. 

DSG’den yapılan açıklamada şunlara yer verildi: 

“Eyn İsa’da işgalci Türk devleti ve ona bağlı çeteler Xirbet Faris, Şergirakê, Zenûba, Mesûdiyê, Dibis, Xirbet Kerem, Qiz Elî, Kefîfa ve Webdê köylerine saldırdı. 

Saldırılara meşru savunma temelinde karşılık veren güçlerimizle çeteler arasında şiddetli çatışmalar yaşandı. Güçlerimizin saldırılara karşılı vermesi sonucu uluslararası M4 yolu yakınlarında bir askeri araç, bir doçka yüklü araç ve bir tank imha edildi. Aynı zamanda 13 çete öldürüldü, 19 çete yaralandı. Bunlarla birlikte bir tank hedef alındı, bir askeri malzeme ve 3 silaha el konuldu. Yaşanan çatışmalarda toplam 13 çete öldürüldü, 19 çete yaralandı.” 

DSG açıklamasının sonunda, çatışmalarda güçlerine bağlı 12 savaşçının hayatını kaybettiği, 7 savaşçının ise yaralandığı belirtildi.