image

PeyamaKurd - Suriye Demokratik Güçleri (SDG) Genel Komutanı Mazlum Kobane NBC News’e konuşarak, ABD’nin Türkiye'nin olası harekatı için gereken şartları yerine getirip, yolu açmasıyla güvenilirliğini sarstığını ve Suriye'yle ittifak yapabileceklerini belirtti. Kobane, terör örgütü IŞİD tutuklularına göz kulak olmanın da artık ikincil öncelikleri olduğunu vurguladı. 

Kobani ve ABD yetkililerin ifadelerine yer verilen haberde, bölgede IŞİD’e karşı ABD öncülüğünde yürütülen mücadele esnasında 2 bini yabancı olmak üzere 12 bin IŞİD’linin hapishanelerde tutulduğu ifade edildi. NBC News, haberinde Pentagon’un verilerine dayandırarak da geriye kalan 10 bin IŞİD’li teröristin Iraklı ve Suriyelilerden oluştuğu kaydedildi. 

Açıkçası hayal kırıklığına uğradık” sözlerini kullanab Komutan Kobane, “Bu durum Suriye’nin ABD'ye olan güvenini ve Amerika’nın güvenilirliğini sarstı” diye konuştu. Erdoğan’ın uzun süredir Suriye Kürtlerini tehdit ettiğini vurgulayan komutan, Erdoğan’ın, Kürtleri ülkesinin istikrarına tehdit olarak görmesini kabul etmedi. 


Karar Kürtlerin hayatına mal olacak”

ABD’nin kararının, Kürtlerin hayatlarına mal olacağını da hatırlatan Kobane, daha önce asla düşünmeyeceği şeyi düşündüğünü ve bu saldırı karşısında Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad ile ittifak yapabileceğini dile getirdi.

ABD halkına Trump'ın bu kararından vazgeçmesi için baskı yapması konusunda çağrı yapan Kobane, “Sizlerle birlikte uluslararası terörizme karşı, IŞİD’e karşı savaşan bu insanlar şimdi büyük bir tehlike içinde ve bu savaşı tek başlarına vermekle yüz yüzeler” dedi.